Ørum Sogn

Resultatet af valgforsamlingen og mulighed for udløsning af afstemningsvalg

  • i Ørum-Ginnerup-Stenvad sogne

 

På valgforsamlingen d. 15. september 2020 er følgende fuldtallige menighedsråd valgt:

Valgte medlemmer i alfabetisk rækkefølge:  

Medlemmernes navne i alfabetisk rækkefølge 

Menighedsrådskreds (sogn)

Birgit Bødker Kahr Ginnerup Sogn

Ginnerup Sogn

Ellen Jette Pedersen Stenvad Sogn

Stenvad Sogn

Else Marie Johnsen Ørum Sogn

Ørum Sogn

Erna Møller Laursen Ørum Sogn

Ørum Sogn

Frank Kjærsgaard Birch Ørum Sogn

Ørum Sogn

Freddy Andersen Ørum Sogn

Ørum Sogn

Grethe Johnsen Svensson Ørum Sogn

Ørum Sogn

Lars Søren Precht Jensen Ginnerup Sogn

Ginnerup Sogn

Lene Balle Glerup Ginnerup Sogn

Ginnerup Sogn

Leo Sørensen Ginnerup Sogn

Ginnerup Sogn

Mogens Højgaard Larsen Stenvad Sogn

Stenvad Sogn

Ulla Greta Skovsen Stenvad Sogn

Stenvad Sogn

Villy Højgaard Larsen Stenvad Sogn

Stenvad Sogn

 

Stedfortrædernes navne i alfabetisk rækkefølge 

Menighedsrådskreds (sogn)

Birgith Elin Pindstrup Sørensen

Ginnerup Sogn

Harald Villemoes

Stenvad Sogn

Søren Hansen

Stenvad Sogn

Ingen stedfortrædere

Ørum Sogn

 

Menighedsrådet er fuldtalligt, og der er derfor ikke ekstraordinær valgforsamling.

 

 

Hvis nogen ønsker en anden sammensætning af menighedsrådet for ens sogn, kan man udløse et afstemningsvalg. For at gøre det skal man indlevere en kandidatliste:

 

  • Kandidatlisten kan indleveres fra d. 16. september og 4 uger frem, dvs. senest tirsdag d. 13. oktober

 

  • Kandidatlisten kan afleveres hos:
    • For Ginnerup sogn: Leo Sørensen, Slettenvej 13, Fannerup, 8560 Kolind
    • For Stenvad sogn: Sven Skovmand, Stendyssevej 56, Stenvad, 8586 Ørum Djurs
    • For Ørum Sogn: Christian Sloth, Ørum Kærvej 4, 8586 Ørum Djurs

 

  • Der skal vælges 13 medlemmer til menighedsrådet til en periode på 4 år – fra 1. søndag i advent i 2020 og til afslutningen af kirkeåret i 2024"
    • For Ørum sogn: 5 medlemmer
    • For Ginnerup sogn: 4 medlemmer
    • For Stenvad sogn: 4 medlemmer

 

 

  • Kandidatlisten skal underskrives af stillere:
    • For Ørum sogn: 5 stillere
    • For Ginnerup sogn: 4 stillere
    • For Stenvad sogn: 4 stillere

 

  • Et eventuelt afstemningsvalg afholdes den 17. november

 

  • Kandidaterne, der er blevet valgt på valgforsamlingen, bliver automatisk kandidater på samme liste, medmindre de ønsker at opstille på en anden liste. Dette skal meddeles til Valgbestyrelsen senest den 20. oktober.